Havalandırma Sistemi Nedir?

Havalandırma Sistemi Nedir, Ne İşe Yarar?

Havalandırma sistemleri, bil alandaki kapalı havanın etkili bir biçimde tahliye edilmesini sağlamaktadır. Ortamın çalışmak için daha elverişli olması ve ortamda çalışan personellerinin faaliyetlerini tamamen sağlık çerçevesinde sürdürülebilmesi için bu sistemler gereklidir. Sistemlerin sahip olduğu özellikler sayesinde kirli olarak tanımlanmakta olan hava tamamen yerine temiz havaya bırakacaktır. Bu eylemlerin kusursuz bir şekilde gerçekleşmesi için özel olarak tasarlanmakta olan sistemler aynı zamanda estetik açıdan da herhangi bir problemi içermemektedir.

Havalandırma Sistemi Nedir?
Havalandırma Sistemi Nedir?

Mekanik Havalandırma Çalışma Prensibi Nasıldır?

Havalandırma sistemleri, havalandırma sistemleri söz konusu olduğunda en yaygın tercih edilen sistemlerdir. Bu sistemler sayesinde kötü hava tahliye edilmekte ve temiz havanın tamamen içeriye dolması sağlanmaktadır. Bu sistemler tamamen fan çerçevesinde bu işlemleri gerçekleştirir. Fanlar pek çok görevi yerine getirmektedir. Hava üfleme işlemi de fanlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Daha sonrasında hava akımı hem filtreden geçirilmekte hem de ısıtıcıdan geçirilmektedir. Bu çerçevede talepler doğrultusunda gerekli derecelendirmeler de ayarlanmaktadır.

Havalandırma Sistemleri
Havalandırma Sistemleri

Burada hava temizlenmekte ve tamamıyla iç ortam için ideal bir hale getirilmektedir. Tamamen dayanıklı bir formda ve özel bir şekilde döşenmekte olan kanallardan hava tüm ortama etkili bir şekilde yayılmaktadır. Sistemin içerisinde bulunmakta olan fan da tahliye görevini yerine getirmektedir. Bu egzoz fanı olarak da bilinir. Bu egzoz fanı sayesinde insan sağlığı olumsuz bir şekilde etkilenmemektedir.

Havalandırma Sistemleri Çeşitleri

Havalandırma sistemleri, doğal havalandırma ve mekanik havalandırma olarak 2 çeşitte uygulanmaktadır. Doğal havalandırma tamamen klasik olmasına ek olarak günümüzde artık pek fazla kullanılmamaktadır. Doğal havalandırma sistemleri sayesinde bir ortam içerisinde bulunan basınç ve sıcaklık farkı ortaya çıktığı için hava sabit kalmaz. Mekanik havalandırma sistemleri çok daha modern ve üst düzey çalışma prensiplerine sahiptir.

Bu çeşitler aynı zamanda son derece verimli olduklarından dolayı da beklentilerin tümünü karşılamayı başarır. Tüm bunların temel nedeni olarak ise havanın tamamen şartlandırma olarak çalışmakta olduğunu söyleyebiliriz. Şu mekanik havalandırmalar sayesinde hem gerekli hem koşulları sağlanır hem de sıcaklık düzeyindeki istenen değişimler kontrol altına rahatlıkla alınabilir.